معرفی پلکسی و انواع پلکسی گلاس

معرفی پلکسی و انواع پلکسی گلاس

پلکسی چیست ؟

پلکسی نوعی شیشه پلاستیکی می باشد که مانند شیشه شفاف و حتی در بعضی موارد شفافیتی بالاتر از شیشه دارد  و به دلیل  انعطاف و استحکامش می‌توان در جاهایی که نمی‌توان از شیشه استفاده کرد یا استفاده از شیشه مناسب نیست کاردبرد داشته باشد .
پلکسی ها در برابر نور خورشید و اشعه ماورا بنفش مقاومت خوبی دارند و  یکی از مزیت‌های مهم پلکسی نسبت به شیشه نگهداری گرمایی آن  می  باشد ، به این صورت که در هنگام دریافت نور خورشید گرما را به طور کلی انتقال نمی‌دهد و درصد بزرگی از آن را در خود نگاه می‌دارد و مانند شیشه از خود عبور نمی دهد .
هنگام  خرید پلکسی ها  معمولا در دو طرف ورق، برچسب های کاغذی چسبانده  می گردد تا آن را در مقابل برخورد های احتمالی هنگام حمل محافظت نمایند .  این برچسب ها به سادگی از ورق جدا شده  و تا هنگام آماده شدن کار نهایی، آن را جدا نمی‌کنند. پلکسی به دلیل نرمی و انعطاف خاص و بالایی که دارد ، قابل برش با کاتر های مخصوص می باشد  ولی برای اینکه برش زیبا تر باشد و کیفیت بهتری داشته باشد معمولا از لیزر برای این کار استفاده  می گردد .

انواع پلکسی گلاس

پلکسی گلاس به دلیل زیبایی، سبکی و شفافیت ، مقاومت، در سال های اخیر در زمینه های مختلف کاربردهای متنوعی پیدا کرده و مورد توجه قرار گرفته  شده است . ورق پلکسی گلاس با کدهای مختلف  شماره گذاری می گردد .  شرکت های مختلف کدهای تعریف شده مخصوص   خود را به رنگ های مختلف پلکسی اختصاص می دهند.  اغلب  رنگ های تولیدی هر شرکت دقیقا مشابه هم بوده و یا بسیار به هم نزدیک می باشند. در بین مصرف کنندگان ورق های پلکسی عمومی ترین کد رنگی که بین فروشندگان و خریداران  دارند . مثلا ورق پلکسی گلاس قرمز مات   کد رنگیش ۱۳۶ است ؛ اکثر برندها قرمز مات را با کد ۱۳۶ و برخی نیز همین رنگ را با کد ۱۳۵ در بازار عرضه می کنند.

  معروف ترین و متداول ترین کدهای رنگی ورق پلکسی گلاس :

انواع پلکسی گلاس به 6 دسته اصلی تقسیم می گردند:

۱- پلکسی گلاس رنگی

۲- پلکسی گلاس ترانسپارنت معمولی

۳- پلکسی گلاس ترانسپارنت فسفری

۴-  پلکسی گلاس شفاف ، سفید و مشکی

۵- پلکسی گلاس های میرور (آینه طلایی و نقره ای)

۶- ورق پلکسی گلاس مات

1- پلکسی گلاس رنگی

ورق های پلکسی گلاس رنگی دارای بیشترین کاربرد در انواع مختلف پلکسی ها دارند . به عبارتی پر مصرف ترین ورق در برش لیزری این نوع ورق ها می باشند . ورق های پلکسی گلاس رنگی نور را از خود عبور  داده ولی طرف دیگر طلق دیده  نمی گردد .

رنگبندی و کدهای انواع پلکسی گلاس رنگی :

327 و 324 و 322: سرمه ای
۲۶۶ :  نارنجی
۳۴۸ :  سبز
۱۳۶ :  قرمز
۲۰۱۶  : زرد کاترپیلار
۳۴۷  : سبز روشن
۱۱۱  : صورتی
۱۰۴  : گلبهی
۵۰۴  : طوسی
۸۳۵ :  آبی روشن
۱۳۴ :  یاسی
۸۱۴  : قهوه ای
۳۷۷ :  بنفش
۱۸۴  : سبز فسفری
۱۸۵  : زرد فسفری

  پلکسی گلاس های  رنگی مخصوص استفاده در محصولاتی  می باشند  که یا پشت نور دارند و یا در مواردی به کار می روند که منبع نوری پشت آن وجود ندارد.

 • محصولاتی که پشت نور دارند  مثل :
  حروف برجسته پلاستیک و حروف برجسته چلنیوم
  لایت باکس های تبلیغاتی
  این نوع حروف های برجسته مخصوص تابلوهای تبلیغاتی  می باشند و یکی از انواع جدیدترین تابلوهای تبلیغاتی است که تنوع بسیار زیادی دارند.

 • محصولاتی که پشت نور ندارند مانند:
  تندیس  و لوح تقدیر
  حروف برجسته پلکسی گلس

بهترین  مواد و متریال در ساخت تندیس و لوح تقدیر ،  پلکسی گلاس (plexiglass)  می باشد .  آماده سازی محصول در کمترین زمان و قیمت مناسب از محاسن دیگر  استفاده از انواع پلکسی گلاس در ساخت تندیس است. این نوع حروف برجسته که به تازگی جایگزین استیکرهای تبلیغاتی شده است  اغلب برای سر در غرفه های نمایشگاهی  مورد استفاده قرار می گیرد .

2- پلکسی گلاس ترانسپارنت معمولی

عمده ترین کاربرد ورق های پلکسی گلاس ترانسپارنت استفاده در فضاهای نورگیر است ار قبیل :
۵۳۰ دودی ترانسپارنت
۱۰۲ قرمز        
۳۷۳ بنفش 
۲۰۲ نارنجی
۳۰۱ آبی روشن
۳۰۲ سرمه ای 
۳۶۲ سبز تیره 

خلاقیتی که می توان در استفاده از ورق های ترانسپارنت به کار برد استفاده از برش لیزری در ایجاد شکل های ممختلف نه صرفا مربع و مستطیلی است ، طرح های پیچیده ای که با شکل منحنی توسط دستگاه برش لیزر قابل ساخت است .

3- پلکسی گلاس ترانسپارنت فسفری

نوع دیگری از  پلکسی ها  گلاس ورق های ترانسپارنت فسفری می باشد . این نوع ورق ها با اینکه از جلوه بسیار زیبایی برخوردار ند اما کاربرد  زیادی ندارند  و بیشتر در استفاده   محصولات فانتزی  مورد کاربرد قرار می گیرد. مانند ساخت کارت ویزیت های فانتزی.

 • کدهای رنگی پلکسی ترانسپارنت فسفری:
  ۹۹۱: صورتی ترانسپارنت فسفری
  ۹۹۲ :قرمز 
  ۹۹۳ :سبز
  ۹۹۶ :زرد

4- پلکسی گلاس شفاف ، سفید و مشکی

بیشترین  کاربرد این نوع ورق ها استفاده به عنوان جایگزین شیشه در موارد خاص است.

 • کدهای پلکسی شفاف، سفید ، مشکی
  ۴۳۳: شیری
  ۰۰۰ :شفاف
  ۴۰۲: استخوانی
  ۴۲۲ :دوغی
  ۸۰۱: کِرِم
  ۵۰۲: مشکی براق
  ۵۰۲M: مشکی مات


5 - پلکسی گلاس میرور (آینه طلایی و نقره ای)

  ساخت این نوع پلکسی گلاس همانند  روش تولید آینه استفاده می شود. یعنی همان طور که زدن جیوه بر روی شیشه منجر به ساخت آینه می گردد ،  پلکسی میرور نیز توسط جیوه و پلکسی گلاس شفاف ساخته می گرندند.
پلکسی های میرور طلایی و نقره ای در تزیینات داخلی ساختمان  کاربردهای بسیار زیادی  پیدا کرده است. به طوری که وسایل تزیینی زیادی می توان با آن ها ساخت.

6 - پلکسی گلاس های مات

از لحاظ تنالیته رنگی پلکسی گلاس های براق و مات  کاملا شبیه به هم هستند اما کد های آن ها  تفاوت دارد . ورق های مات  نور را منعکس نمی کنند یا به عبارتی بازتاب نور ندارند. پلکسی گلاس های مات مخصوص فضاهایی است که بازتاب نوری اثر ناهمگونی بر طراحی اجزای دیگر دارد . این نوع پلکسی نیز همانند ورق های ترانسپارنت فسفری کاربرد  کمی  دارند.


ارسال نظر